logo-samandehi

شب ادراری

 

 

 

شب ادراری در کودکان به دفع بی اختیار ادرار در طی خواب شب گفته میشود البته در سنینی که توقع میرود کودک کنترل ادرار خود را در طی خواب شبانه بدست آورده باشد. شب ادراری در بچه های زیر چهار…

این مطلب توسط ادمین در تاریخ 20 ام فوریه 2023ارسال شده است.

جهت مطالعه شب ادراری به سمت پایین اسکرول کنید.

شب ادراری

 

 

 

شب ادراری در کودکان به دفع بی اختیار ادرار در طی خواب شب گفته میشود البته در سنینی که توقع میرود کودک کنترل ادرار خود را در طی خواب شبانه بدست آورده باشد. شب ادراری در بچه های زیر چهار سال امری طبیعی است ولی اگر تا سنین مدرسه قطع نشود به عنوان بیماری تلقی میشود و نیاز به درمان دارد.

کنترل ادراردر دختربچه ها زودتر از پسربچه ها بدست می آید به نحوی که در دختر بچه ها در ۲/۵ تا ۳/۵ سالگی و در پسر بچه ها حدود ۳/۵ تا ۴/۵ سالگی کنترل ادرار بدست می آید.

تعریف شب ادراری در کودکان

ابتدا باید بدانیم به کودکی شب ادرار گفته می شود که بعد از ۵ سالگی حداقل ۲ بار در هفته و به مدت ۳ ماه پیاپی رختخواب خود را خیس کند. والدین باید بدانند که در هیچ سنی سرزنش کودکان برای شب ادراری کار درستی نیست. چون این کار نه تنها باعث بهبود شرایط نمی شود بلکه باعث بیشتر شدن مشکلات احساسی و روانی کودک می شود.

دلایل فیزیکی شب ادراری در کودکان

مهم ترین علت خود ادراری در کودکان ، آناتومی بدن آن هاست . که مشکل در هرکدام از آن ها می تواند منجر به شب ادراری در کودکان شود. مواردی مانند قبیل کوچک بودن مثانه ، ضعف ماهیچه های نگه دارنده ، دیابت بی مزه و قندی ، عفونت دستگاه ادراری ، حملات صرع ، اختلالات خواب و خوابگردی و یا انسداد در مسیر لوله های ادراری.

دلایل روحی و روانی شب ادراری در کودکان

حدود ۲۰ درصد از کودکان با اینکه استفاده از دستشویی را به درستی یاد گرفته اند گاهی به دلیل مشکلات روحی و عاطفی بستر خود را خیس می کنند . البته ممکن نیست که دلیلی شب ادراری دائمی کودکان صرفا ، مشکلات عاطفی باشد.

 

دوستان عزیز اگر کودک شما درگیر مشکل شب ادراری هست  میتونید به  کیلینیک کودکان مراجعه و فرم رو پرکنید تا با شما تماس گرفته بشه

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

    شما هم نظر بدهید...

سلام خود فیبروم از بین نمیره ولی علایمش از بین میره...

ادمین

سلام بله لطفا با شماره 023-33343222 تماس بگیرید...

ادمین

سلام ایا این روش برای روماتیسم کاربرد دارد...

ابراهیم

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

محبوب ترین مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m