logo-samandehi

درمان سرماخوردگی به روش های گیاهی و خانگی

درمان سرماخوردگی به روش های گیاهی و خانگی

درمان سرماخوردگی به روش های گیاهی و خانگی : سرماخوردگى ويروسى درجات مختلف دارد گاهى بدون وجود تب مختصر آثارى از سرماخوردگى مانند آبريزى از بينى كوفتگى، عطسه، سرفه ظاهر مىشود كه اين حالت بيشتر در افراد بالغ مشاهده مىگردد ولى در بچه هاى كوچك معمولا سرماخوردگى با تب همراه است.

علائم سرماخوردگى كه ممكن است تمام و يا چند نمونه از آنها وجود داشته باشند.

عبارتند از:

كوفتگى و آبريزى از بينى، گلودرد، گرفتگى صدا، عطسه، سرفه- احساس درد در محل سينوسهاى صورت يا پيشانى و گاهى گوشدرد، خشكى گلو و گاهى احساس سوزش در گلو، قرمز و متورم شدن مخاط بينى گاهى سوزاننده شدن ترشحات بينى پيدايش تبخال در افرادى كه عادت به تبخال دارند.

سرماخوردگى همانطور كه ذكر شد به تنهائى بيمارى قابل توجهى نيست اما چون در سرماخوردگى قدرت دفاعى بدن كم مىشود عدم توجه و بىاهميتى امكان ابتلا به بيماريهاى ديگرى را كه بيشتر عفونى هستند زياد مىكند در درمان اضافه بر مواردى كه فوقا ذكر شد.

چون آنتىبيوتيكها چندان اثرى بر ويروسها ندارند لازم است مزاج بيمار را در نظر داشت و بيشتر موارد مزاج در سرماخوردگىهاى ويروس گرم است بخصوص هنگامى كه سرماخوردگى با تب و يا با گلودرد همراه باشد مزاجش گرم است و در چنين موارد بايد از داروهاى سردمزاج مانند عناب و سپستان گل بنفشه، تخم كاهو، تخم سبز خيار، تخم گشنيز و بارهنگ استفاده نمود كه از هركدام مقدار ده گرم را گرفته بجوشانند و حدود سه ليوان آب آن را درآورده و در يك روز و سه وعده ميل نمايند. غذاى بيمار شوربائى باشد از آب ماهيچه و برنج و مقدارى گشنيز كه پس از طبخ هنگام خوردن مقدارى ماست شيرين نيز بعذا اضافه مىنمايند و بايد در اطاقى كه هواى نسبتا گرم دارد استراحت نمايند. اگر جائى از بدن درد شديد داشته باشد جهت تسكين درد مىتوان از استامينوفن استفاده نمود. با توجه باينكه مصرف زياد مسكن ممكن است اسباب اشتباه بيمارى گردد و براى باز شدن بينى نيز مىتوان از بخور اكاليپتوس استفاده نمود و يا قطره فنيل افرين در بينى چكانيد. باز مشروط بر آنكه از قطرههاى بينى هنگام سرماخوردگى بحد متعادل استفاده شود نه آنكه زيادهروى گردد. چون اين قطره ها اكثرا حس بويايى را زايل مىسازند.

جهت تسكين سرفه نيز اگر سرفه خشك و بدون اخلاط باشد مىتوان از بارهنگ و لعاب بهدانه يا بالنگان استفاده نمود و يكى از داروهاى خلط آور در سينههاى خشك بارهنگ و نشاسته است كه پس از دم كردن بارهنگ و ريختن آن در ليوان يك قاشق غذاخورى نشاسته را بآن اضافه نموده تا نشاسته لعاب بدهد و اين مخلوط را كمكم مىخورند تا ششها و نايژكها را نرم و خشكى سينه را برطرف نمايد. ضمنا بايد بيمار سرما خورده از خوردن غذاهاى گرممزاج و تند و ترش و سرخكردهها تا حصول سلامت كامل پرهيز نمايد.

ضمنا يادآور مىشود در سرماخوردگى يا زكام ساده، جهت باز شدن بينى مىتوان ضمن رعايت موارد ذكرشده از بخور مرزنجوش نيز استفاده نمود.

مهمترين عوارضى كه بعد از سرماخوردگى يا همراه با آن ممكن است گريبانگير انسان گردد بيشتر عفونتهاى ميكربى مانند چركى شدن سينوسها گوشدردهاى ميكروبى، ورم لوزه ها و چركى شدن آنها و سينه پهلو را مىتوان نام برد. كه پس از مشاهده و پيدايش آثار اينگونه بيماريهاى عفونى مصرف آنتى بيوتيكها نيز همراه با داروهاى قبلى تجويز مىشود.

 

 

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

    شما هم نظر بدهید...

سلام.لطفا با شماره 02333343222 تماس بگیرید....

ادمین

سلام وقت بخیر بنده ۳۱ سالمه و از بچگی تعرق شدید دست و پا داشتم واقعا دیگه کلافه شدم آیا درمانی برا یژ این بیما...

رعنا

سلام با شماره 02333343222 تماس بگیرید جهت دریافت مشاوره...

ادمین

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

محبوب ترین مطالب

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m