احتباس و استفراغ در طب سنتی

 احتباس و استفراغ در طب سنتی :  یکی از اصول شش گانه سلامتی احتباس و استفراغ می باشد. انسان همیشه نیاز به غذا دارد و هر غذایی که وارد بدن میشود چندین مرحله هضم را در…

این مطلب توسط ادمین در تاریخ 29 ام اکتبر 2018ارسال شده است.

جهت مطالعه احتباس و استفراغ در طب سنتی به سمت پایین اسکرول کنید.

احتباس و استفراغ در طب سنتی

 احتباس و استفراغ در طب سنتی :  یکی از اصول شش گانه سلامتی احتباس و استفراغ می باشد. انسان همیشه نیاز به غذا دارد و هر غذایی که وارد بدن میشود چندین مرحله هضم را در معده ، کبد، عروق و بافت ها پشت سر می گذارد تا نهایتاً مواد مورد نیاز بدن تولید شود.

در فرایند هضم علاوه بر تولید مواد ضروری و مفید برای بدن، مواد زاید و نامناسبی نیز تولید می گردند که باید از بدن دفع شود. به دفع این مواد از راه های خروجی طبیعی بدن “استفراغ” گفته می شود. (مفهوم استفراغ در طب ایرانی با اصطلاح رایج امروزه استفراغ به معنی خروج محتویات معده از دهان متفاوت می باشد.) بنابراین استفراغ، خالی شدن یا خروج مواد از هر جای بدن می‌باشد.

استفراغ طبیعی شامل ترشح چشم، بینی، دهان، مدفوع، ادرار، خون قاعدگی و منی می باشد که اگر از بدن خارج نشوند ایجاد بیماری می‌کنند. حجامت نیز که باعث خروج خون از بدن می‌شود نوعی استفراغ است.

مواد غذایی مفید و مناسبی که طی فرایند هضم در بدن تولید می شوند وارد بافت ها و سلول های بدن می‌شود و دائماً سلول‌های جدید ساخته می‌شوند پس بدن نیازمند غذاست و باید بتواند غذا را ذخیره کند که هر لحظه از آن استفاده کند. نگهداشتن به اندازه مواد مورد نیاز و ضروری برای بدن “احتباس” نامیده می شود.

احتباس و استفراغ دو پدیده متضاد هستند و تعامل آنها بین این دو آیتم در بدن باعث سلامتی است و اگر تعادل بین ورودی و خروجی مختل شود به تدریج بیماری در بدن ایجاد می شود مانند یبوست، نفخ، پریود نامنظم، عرق نکردنو ….

به هم خوردن تعادل در احتباس و استفراغ باعث تجمع مواد زائد و سمی در بدن، ایجاد جریانهای فکری نامناسب و منفی، کاهش قدرت قضاوت، برخوردهای نامناسب و استفاده از الفاظ رکیک و کاهش قدرت تحمل در افراد می‌شود.

کلینیک های مجازی سیناطب

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

    شما هم نظر بدهید...

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

محبوب ترین مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m