تغذیه درمانی و تغییر شیوه زندگی در درمان ناباروری

تغذیه درمانی و تغییر شیوه زندگی در درمان ناباروری

تغذيه درماني و تغيير شـيوه زنـدگي بـر زوج هـاي نابـاروري كـه پزشكان علت ناباروري آنها را غير قابل توضيح و نامـشخص بيـان كرده اند،…

این مطلب توسط ادمین در تاریخ 26 ام نوامبر 2017ارسال شده است.

جهت مطالعه تغذیه درمانی و تغییر شیوه زندگی در درمان ناباروری به سمت پایین اسکرول کنید.

تغذیه درمانی و تغییر شیوه زندگی در درمان ناباروری

تغذیه درمانی و تغییر شیوه زندگی در درمان ناباروری

تغذيه درماني و تغيير شـيوه زنـدگي بـر زوج هـاي نابـاروري كـه پزشكان علت ناباروري آنها را غير قابل توضيح و نامـشخص بيـان كرده اند، مؤثر است.

اضافه وزن و چاقي : يكي از علل شايع در ناباروري زنان، زندگي ماشيني و كم تحـرك و افزايش وزن غيرطبيعي ميباشد. كنترل وزن يكي از روشـهايي است كه در پيشگيري از ابتلا به ناباروري در مردان و زنـان مـؤثر بوده و كاهش وزن مي تواند باعث بارور شدن افراد شود به طوري كه آمار ها نشان مي دهد زناني با شاخص توده بدني بـين ۲۵ تـا ۳۹ دو برابر بيش از سايرين در معرض ابتلا به ناباروري قرار دارند.

لاغري : احتمال ابتلا به ناباروري در زناني با شاخص توده بـدني كمتـر از ۱۹ در دوره پيش از بارداري ۲۵ درصد بيشتر مي شـود زنـان بـا اختلالات غذايي مثل بي اشـتهايي عـصبي و رژيمهـاي غـذايي بـا كالري پايين و گيـاهخـواري در معـرض خطـر بيـشتري هـستند . چنين زناني به خاطر كمبود مواد غـذايي مهمـي چـون ويتـامين B12 ،روي، آهن و اسيدفوليك ناباروري را تجربه خواهند كرد.

مواد غذائي ضروري و مضر : براي افزايش احتمال باروري، بايد كليه مواد مغـذي در حـد نيـاز مصرف شوند و در بين آنها، موادي كه مهمتر هـستند بـه ترتيـب بيان مي شوند:

 تغذيه : اسيدهاي چرب ضروري كه در روغن هاي گياهي، روغن دانه ها و مغزها موجود هستند، براي حفظ تعادل هورموني مورد نيازند. عقيمي در مردان و زنـان بـا كمبـود ويتـامين E رابطـه دارد. بـا كمبود اين ويتامين بافت هاي توليد مثلي تخريب ميشوند.

سـاير ويتامينهاي موثر عبارتند از : A ،B2 ،B6 (توليد هورمون هاي مردانه) تعدادي از اين سيستم هاي آنزيمـي مربـوط بـه بـاروري در زن و مرد است. براي مثال رشد و نمو ديواره ي رحم بـستگي بـه روي دارد، اين ماده معدني براي توليد اسپرم در مردان نيز مـورد نيـاز است.

تغذيه در توليد اسپرم نقش مهمي ايفا مي كند و اگر انرژي كافي از طريق مواد انرژي زا توسط مايع در گردش خون به اسپرم نرسد مي تواند به آسيب ديدگي آن منجر شود. نوشيدن قهوه و مواد غذايي حاوي كافئين نيز در افزايش احتمال ناباروري در زنان نقش دارد. مطـابق بـا تحقيقـات نوشـيدن پـنج فنجان قهوه در روز يا بيشتر خطر ابتلا به ناباروري را تـا دو برابـر افزايش ميدهد. بطور كلي مصرف بيش از ۵۰۰ ميلي گرم قهـوه در روز در ناباروري زنان مؤثر است. استفاده زياد از غذاهاي آمـاده كه حاوي نگهدارنده ها و سموم هستند نيز به كاهش توان باروري منجر ميشود. در بين كليه مواد مغذي كه با باروري مرتبط اند، “روي” از همه مهم تر است. اين ماده معدني براي فعاليت صحيح صدها سيستم آنزيمي بدن ضروري است.

استعمال دخانيات :

سيگار يكي ديگر از عـواملي اسـت كـه شـانس باروري را به ميزان قابـل تـوجهي كـاهش مـي دهد. سيگار كشيدن روي حـاملگي تـأثير سـوء دارد و قدرت باروري را هم در زن و هم در مرد كاهش ميدهـد. خطـرات مـصرف دخانيـات بـا افزايش سن بيشتر ميشود. بـين تعـداد سـيگار مصرفي و نازائي رابطه مستقيم وجود دارد.

حشيش سبب مهار هورمونهاي توليد مثل مي شود و توليد مثـل را هم در زن و هم در مرد كاهش مي دهد.

ورزش : يكي از اصول قابـل توجـه در پيشگيري و درمـان نابـاروري در زنــان ورزش اســت اصــولاً تحرك كـافي و ورزش، نقـش ويژهاي در كليه مراحل مربوط به بـارداري، تغييـرات خـاص سن بلوغ و عوارض مربوط به دوران بارداري دارد. ترك سيگار يك سال قبل از باردار شدن احتمال باروري را به ميزان قابل توجهي افزايش داده و درصد زايمان زودرس يا سقط جنين ناشي از استعمال سيگار را كاهش مي دهد.

 زناني كه تحرك كافي دارند، زمـاني كـه اقـدام بـه بـاردار شـدن ميكنند، با مشكلات كمتري روبرو ميشـوند و بـه علـت داشـتن وزن مناسب از عوارضي مانند افزايش فشار خون خاص بـارداري، اختلالات گوارشي و نيز چاقي بيش از حد مصون ميمانند. يكـي از عمده ترين دلايل نازايي در زنان، خصوصاً در افراد چاق مربـوط به عارضه تخمدان پلي كيستيك و سـندرم متابوليـك اسـت كـه ميتوان با انجام حركات ورزشي متعادل و زيـر نظـر پزشـك ايـن عارضه را درمان نمود و از پيشرفت آن جلوگيري كرد.

 بايد توجـه كرد كه دوندگان ماراتون و زناني كـه تمرينـات ورزشـي سـنگين دارند، مستعد اختلالات قاعدگي و ناباروري هستند.

ناباروری بدليل نامعلوم : گاه عليرغم بررسیھای دقيق و سالمت زوج، ھيچ علتی برای ناباروری تشخيص داده نمیشود.

نازایی و ناباروری در طب رایج درمان قطعی ندارند و اغلب بوسیله داروهای شیمیایی و هورمونی درمان شده و شانس کاملی برای درمان نمیدهد . بهترین روش درمان، درمان شگفت انگیز و معجزه گر هومیوپاتی می باشد که بدون عارضه از طریق تحریک و تقویت سیستم ایمنی و بازگرداندن نیروی حیات به بافت های درگیر، امکان جلوگیری از پیشرفت بیماری ، عود مکرر ،کاهش علایم و  مهمتر از همه درمان ریشه ای آن را بعد از گذراندن دوره های درمان در بیماران مبتلا فراهم می نماید.

به منظور برخورداری از خدمات مشاوره سلامت رایگان و درمان بیماری خود در یکی از کلینیک های مجازی سیناطب فرم پر کرده و منتظر تماس مشاورین ما بمانید.

کلینیک های مجازی سیناطب


مطالب مرتبط :

هومیوپاتی و ناباروری در مردان

پیشگیری از نازایی از دوران کودکی به کمک هومیوپاتی

بارداری و هومیوپاتی

هومیوپاتی و نازایی

کلینیک زنان و بارداری

علل و درمان ناباروری در مردان

علت ناباروری و نازایی زنان و درمان آن

نکات مهم در درمان ناباروری

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

    شما هم نظر بدهید...

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

محبوب ترین مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m