سرگيجه‏

سرگيجه‏

سرگيجه‏ : سرگيجه عبارتست از احساس عدم تعادل چرخشى در انسان. سرگيجه غالبا بطور ناگهانى شروع مى‏شود گاهى ساده است و گاهى هم با حال تهوع و استفراغ توام مى‏باشد.

گاهى هم شدت…

این مطلب توسط ادمین در تاریخ 13 ام اکتبر 2018ارسال شده است.

جهت مطالعه سرگيجه‏ به سمت پایین اسکرول کنید.

سرگيجه‏

سرگيجه‏

سرگيجه‏ : سرگيجه عبارتست از احساس عدم تعادل چرخشى در انسان. سرگيجه غالبا بطور ناگهانى شروع مى‏شود گاهى ساده است و گاهى هم با حال تهوع و استفراغ توام مى‏باشد.

گاهى هم شدت آن بحدى است كه بيمار قادر به ايستادن و حركت نيست و گاهى پيدايش سرگيجه مقدمه تشنج مى‏باشد گاهى سرگيجه چنان شدت پيدا مى‏كند كه بيمار از هوش مى‏رود.

عواملى كه اسباب و علت سرگيجه مى‏باشند:

۱- عوامل محيطى مانند برخورد گرماى زياد يا آفتاب شديد به سر كه با ريختن آب خنك بر سر يا گذاشتن كيسه يخ بر سر مداوا مى‏شود ضمنا ماليدن لعاب داروهاى سرد مزاج مانند لعاب اسفرزه بر سر بهبودى را تسريع مى‏نمايد.

۲- برخورد ضربه به سر و ايجاد ضايعاتى در مراكز عصبى داخل جمجمه در چنين حالتى ضمن استراحت كامل بايد سر اين افراد را با ريختن آب خنك يا گذاشتن مقدارى يخ بر سر سر بيمار را خنك نگهدارند ولى با گذاشتن يخ مدت زيادى ادامه نيابد.

۳- بالا رفتن مقدار چربى خون كه در اين حالت با مصرف داروهاى ضد چربى و رژيم غذائى بدون چربى مداوا مى‏شود.

۴- باقيماندن مقدارى از مواد صفراوى در خون و عدم دفع آن مواد كه با مصرف مسهل‏هائى كه ترشح و دفع صفرا را زياد مى‏كنند مداوا مى‏شود.

۵- گاهى سرگيجه مقدمه ‏اى است جهت شروع درد سرهاى ميگرنى كه داروها و اعمالى كه درد سر ميگرنى را نقصان مى‏دهند اين سرگيجه را هم نقصان خواهند داد.

۶- گاهى سرگيجه مربوط است به افزايش فشار درون جمجمه در اين حالت بايد برابر دستوراتى كه در پائين آوردن فشار خون داده شده فشار داخل جمجمه را پائين آورد.

۷- گاهى ناراحتى‏ هاى گوش درونى كه آن را لابيرنتيت مى‏گويند با سرگيجه‏هاى شديد همراه است.

۸- گاهى ضعف بنيه و كم‏خونى علت سرگيجه مى‏باشد كه با تقويت بنيه و خوردن غذاهاى مقوى و استراحت بموقع و گردش‏هاى ملايم و خنده و تفريح و تقويت روحيه ‏مداوا مى‏گردد در اين حالت مى‏توان براى تقويت از معجون فلونيا نيز استفاده نمود.

۹- گاهى در اثر تحمل دردهاى زياد يا در اثر تحمل خستگى زياد جسمى يا روانى سرگيجه عارض مى‏شود كه با برطرف شدن علت و استراحت جسمى يا روانى مداوا مى‏گردد.

۱۰- گاهى مسموم شدن بوسيله بعضى از جانوران زهرى سبب سرگيجه مى‏شود كه با خنثى شدن سم و يا دفع آن از بدن سرگيجه نيز زايل مى‏گردد.

۱۱- گاهى سرگيجه در اثر مصرف داروهائى از قبيل داروهاى ضد تشنج، آنتى بيوتيك‏ها، خواب‏آورها، آرام‏بخش‏ها، و يا خوردن الكل بوجود مى‏آيد كه پس از برطرف شدن اثر اين داروها سرگيجه نيز بهبود مى‏يابد اما گاهى مدت زيادى سرگيجه ادامه پيدا مى‏كند.

۱۲- گاهى اعتياد بدن به بعضى از مواد شيميائى و عدم رسيدن آن مواد به بدن سبب بروز سرگيجه مى‏گردد در چنين مواقع لازم است ناراحتى را مدتى تحمل نموده و عادت را از خود دور كرد.

امّا سرگيجه‏ هاى ساده كه شامل چند نمونه از ياد نموده‏ هاى فوق مى‏باشند و اكثرا عارض مردم مى‏گردند و حدود ۹۰% سرگيجه ‏ها را تشكيل مى‏دهند بنظر اطباء سنتى دو نوع مى‏باشند كه مزاج هر دو نوع گرم و صفراوى است و از نوع ضربه‏اى و فيزيكى نمى‏باشند.

در يكى از اين سرگيجه ‏ها وقتى شخص از جا بلند مى‏شود احساس سرگيجه مى‏كند كه آن را سدر نامند و نوع ديگر كه در حالات مختلف ايستاده و يا نشسته احساس مى‏كند كه اطاق يا اشياء موجود در آن بدور خود مى‏چرخند اين نوع سرگيجه را دوار گويند مداواى اين دو نوع سرگيجه تقريبا مشابه بوده بايد تبريد مزاج كنند با خوردن آب انار، سكنجبين، شربت آب‏ليمو، و امثال اينها و خوردن مسهل‏ هاى دافع صفرا و كم ‏كننده حرارت بدن مانند هليله زرد و فلوس و بعد از خوردن مسهل بايد چند روزى بخوردن معجون گشنيزى ادامه ‏دهند و روزى دو نوبت يكى صبح ناشتا و ديگرى شب وقت خواب هر دفعه بقدر يك بادام با پوست از اين معجون خورده شود تا سرگيجه زايل گردد.

سرگیجه ها در هومیوپاتی قابل درمان میباشند

کلینیک های مجازی سیناطب

پیشگیری و درمان مننژیت

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

    شما هم نظر بدهید...

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

محبوب ترین مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m