logo-samandehi

سرطان سینه

سرطان سینه ، ناشي از رشد خارج از قاعده سلولهاي غيرطبيعي در پستان است. در تمام دنيا، اين بيماري شايعترين سرطان در بانوان و يكي از قابل درمانترين آنها است. مانند تمام انواع سرطان، سرطان پستان از يك سلول آغاز…

این مطلب توسط ادمین در تاریخ 04 ام سپتامبر 2017ارسال شده است.

جهت مطالعه سرطان سینه به سمت پایین اسکرول کنید.

سرطان سینه

سرطان سینه ، ناشي از رشد خارج از قاعده سلولهاي غيرطبيعي در پستان است. در تمام دنيا، اين بيماري شايعترين سرطان در بانوان و يكي از قابل درمانترين آنها است. مانند تمام انواع سرطان، سرطان پستان از يك سلول آغاز مي شود. سلولها، كوچكترين اجزاي ساختماني موجود زنده هستند كه ميتوانند در بدن به طور مستقل فعاليت كنند. سلولهاي سالم در محدوده قوانين مشخصي رشد مي كنند و رشد آنها نيز بعد از رسيدن به تکامل سلولی متوقف میشود ولی سلولهاي سرطاني خيلي سريعتر رشد مي كنند و تا اندازه اي اين رشد را ادامه مي دهند كه باعث تخريب سلولهاي سالم شوند.

برخلاف سلولهاي سالم، سلولهاي سرطاني نمي توانند رشد خود را قطع كنند. اين رشد و تكثير غيرعادي نتيجه تغييرات يا جهشهايي در ماده ژنتيكي داخل آنها است. اين وضعيت مي تواند از والدین به ارث برسد يا اينكه در اثر مواجهه زياد و طولاني مواد جهش زا ايجاد شود البته عوامل دیگری نيز در ایجاد این بی نظمی در رشد سلولی تأثير دارند. در تمام تومورها رشد سریع و زیاد سلولها وجود دارد. خواه این تومور خوش خيم باشد یا بدخيم. آنچه حائز اهميت است و تفاوت اصلی این دو نوع تومور را سبب میشود این است که روند زیاد شدن سلولها در تومورهای خوش خيم در مرحله مشخصی متوقف می شود ولی در تومورهای بدخيم به صورت غيرقابل مهار ادامه می یابد. این رشد سلولی در تومورهای بدخيم که همان سرطان است تا حدی ادامه مییابد که در صورت عدم درمان تمامی قسمتهای بدن را تحت تأثير قرار داده و از کار مياندازد. این در حالی است که این اتفاق، هرگز در تومورهای خوشخيم نمی افتد.

 هر پستان از سلولهای شير ساز، مجاری شيری و سلول های نگهدارنده تشکيل شده است. در هر پستان ۲۰ -۱٥ قسمت به نام «لوب» وجود دارد كه آنها هم حاوي بخشهاي كوچكتري بنام «لوبول» هستند. لوبول ها و لوبها از طريق مجاري شيری به يكديگر متصل مي شوند.

بنابراین برخی از سلول ها وظيفه شيرسازی و برخی دیگر وظيفه انتقال شير و برخی دیگر وظایف دیگری دارند. به این ترتيب، بسته به اینکه سرطان از کداميک از این سلول ها منشاء گرفته باشد، نوع سرطانها با هم فرق می کنند. شایع ترین نوع سرطان پستان، سرطان از منشاء مجاری شيری است و از آنجا که این نوع بافت بيشتر در یک چهارم بالایی و خارجی پستان وجود دارد، در حدود نيمي از سرطانهاي پستان در یک چهارم فوقاني و خارجي آن يافت مي شوند، اما در هر بخشي از بافت پستان، ميتواند سرطان پستان ایجاد شود.

تشخیص-سرطان-سینه

تشخیص-سرطان-سینه

 

علایم سرطان سینه:

زخم در سینه

قرمزی پوست

درد سینه

ترشح از نوک سینه

توده در سینه

 

 

علت سرطان سينه:

رژیم پرچرب

پریود زودهنگام

سابقه خانوادگی

چاقی

استروژن بالا

روش تشخيص سرطان سينه :

سونوگرافی

ماموگرافی

به منظور برخورداری از خدمات مشاوره سلامت رایگان و درمان بیماری خود در یکی از کلینیک های مجازی سیناطب فرم پر کرده و منتظر تماس مشاورین ما بمانید.

کلینیک های مجازی سیناطب

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

    شما هم نظر بدهید...

سلام.لطفا با شماره 02333343222 تماس بگیرید....

ادمین

سلام وقت بخیر بنده ۳۱ سالمه و از بچگی تعرق شدید دست و پا داشتم واقعا دیگه کلافه شدم آیا درمانی برا یژ این بیما...

رعنا

سلام با شماره 02333343222 تماس بگیرید جهت دریافت مشاوره...

ادمین

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

محبوب ترین مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m