پاراپسوریازیس

پاراپسوریازیس

پاراپسوریازیس چیست و چه تفاوت ها و شباهتهایی پسوریازیس دارد

پاراپسوریازیس نوعی از بیماری های پوستی خود ایمنی کمیاب است که از خانواده بیماری پسوریازیس می باشد و دارای شباهت زیادی با بیماری پسوریازیس است در صورتی…

این مطلب توسط ادمین در تاریخ 13 ام آگوست 2017ارسال شده است.

جهت مطالعه پاراپسوریازیس به سمت پایین اسکرول کنید.

پاراپسوریازیس

پاراپسوریازیس

پاراپسوریازیس چیست و چه تفاوت ها و شباهتهایی پسوریازیس دارد

پاراپسوریازیس نوعی از بیماری های پوستی خود ایمنی کمیاب است که از خانواده بیماری پسوریازیس می باشد و دارای شباهت زیادی با بیماری پسوریازیس است در صورتی که هر دو بطور کلی بیماری متفاوتی هستند. بر اساس یافته‌ های به‌ دست‌ آمده، مشخص شد که پاراپسوریازیس عمدتاً در زنان میانسال و در ناحیه‌ تنه و اندام‌ها مشاهده می‌ شود و اکثراً از نوع پلاک بزرگ می‌ باشد.

??پاراپسوریازیس:
پاراپسوریازیس پلاک بزرگ و پاراپسوریازیس پلاک کوچک درماتوزهای ایدیوپاتیک مزمنی هستند کـه در گروه بیماری های پوستی پاراپـسوریازیس طبقـه بنـدی می شوند. اختلالات مرتبط با این بیماری ها واریانتهای مــزمن و حــاد پیتیریــازیس لیکنوئیــد و لنفوماتوئیــد پاپولوزیس (papulosis lymphomatoid) هستند ایـن گروه از آن جهت مهم می باشند که این بیمـاری هـا در همراهی و همپوشـانی بـا پاراپـسوریازیس یـا لنفوماهـا ۱ میباشند. ??پاراپسوریازیس اولـین بـار توسـط Brocq در سـال ۱۹۰۲ معرفی شد تا به گروه مختلفی از بیمـاریهـایی با علایم بالینی مشابه بـه پـسوریازیس اطـلاق گـردد . پاراپسوریازیس به لحـاظ بـالینی بـه عنـوان گروهـی از اختلالات تعریف می شود که بیماری هایی بـا طیفـی از علایم کـاملاً خـوشخـیم بـا ضـایعات دائمـی التهـابی پوسته دهنده تا بیمـاری هـای کـاملاً بـدخیم را شـامل می شود.

??مقایسه دو بیماری پاراپسوریازیس و پسوریازیس:

۱- در بیماری پاراپسوریازیس امکان جهش ژنتیکی سلولهای t بیماری به نوعی از سرطان های پوستی بی خطر وجود دارد در صورتی که در پسوریازیس این امکان وجود ندارد.

۲- پلاک های پوستی در بیماری پارپسوریازیس قرمز رنگ و گاها زرد رنگ هستند در صورتی که در پسوریازیس پلاک ها نقره ای رنگ هستند.

۳- پاراپسوریازیس فقط در سطح پوست بدن درگیری ایجاد می کند در صورتی که پسوریازیس بجز سطح پوست بصورت پسوریازیس ناخن و پسوریازیس آرترویید در مفاصل نیز خودش را نشان میدهد.

۴- در پاراپسوریازیس و پسوریازیس هردو سلول های t دچار اختلال عملکرد هستند با این تفاوت که در پاراپسوریازیس نوع اختلال پیشرفته تر و جهش یافته تر است ولی در پسوریازیس این اختلال ساده تر است. در حقیقت پاراپسوریازیس نوع پیشرفته ی پسوریازیس است.

۵- برخلاف پسوریازیس که سطوح درگیر در پوست بیشتر با خارش همراه هستند در پاراپسوریازیس ضایعات بیشتر با سوزش و التهاب و درد همراه هست و اثری از خارش خیلی بندرت وجود دارد.

۶- التهابات در ضایعات پاراپسوریازیس اغلب با حالتی زخم گونه و جراحت گونه همراه است در صورتی که در پسوریازیس اغلب پوسته ریزی وجود دارد.

۷- درست همانند پسوریازیس در پاراپسوریازیس میتوان از درمان های بیولوژیک و اشعه درمانی استفاده کرد ضمن اینکه در درمان پاراپسوریازیس از داروهای آنتی بیوتیک نیز استفاده میشود که در پسوریازیس این چنین نیست.

۸- در پاراپسوریازیس همانند پسوریازیس خطرهای عفونتی و ویروسی برای ضایعات وجود خواهد داشت.

در پایان اینکه بهترین و مطمئن ترین راه تشخصیص هردو بیماری آزمایش بیوپسی پوست است.

و باید توجه داشته باشید که درصد ابتلای این بیماری نسبت به پسوریازیس کمتر خواهد بود و از دوستان خواهش میکنیم با خواندن این مطلب به این مساله فکر نکنید که نکند بیماری شما پسوریازیس نباشد و مواردی از این قبیل؛ زیرا تشخیص همه ی این مسائل دست پزشکتان خواهد بود.

به منظور برخورداری از خدمات مشاوره سلامت رایگان و درمان بیماری خود در یکی از کلینیک های مجازی سیناطب فرم پر کرده و منتظر تماس مشاورین ما بمانید.

کلینیک های مجازی سیناطب

 

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

    شما هم نظر بدهید...

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

محبوب ترین مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m