واژینيسموس

اغلب زنان، واژینيسموس را بصورت انقباض و درد ناگهانی در هنگام نزدیکی ، توصيف می کنند. این مشکل ناشی از انقباض خودبخود و غير ارادی عضلات کف لگن بوده و اراده فرد در آن نقشی ندارد .این واکنش ممکن است در معاینه…

این مطلب توسط ادمین در تاریخ 01 ام سپتامبر 2017ارسال شده است.

جهت مطالعه واژینيسموس به سمت پایین اسکرول کنید.

واژینيسموس

اغلب زنان، واژینيسموس را بصورت انقباض و درد ناگهانی در هنگام نزدیکی ، توصيف می کنند. این مشکل ناشی از انقباض خودبخود و غير ارادی عضلات کف لگن بوده و اراده فرد در آن نقشی ندارد .این واکنش ممکن است در معاینه زنانه نيزظاهر شود و مانع ورورد اسپکولوم- وسيله معاینه داخلی- به داخل واژن گردد.

 از نظر پزشکی، این وضعيت نتيجه گرفتگی غير ارادی مداوم یا مکرر عضلات یک سوم خارجی واژن است که مانع مقاربت جنسی می شود . این وضعيت ممکن است به صورت مشکل پایدار برای دخول ،با وجود اینکه زن ، موافقت خودرا ابراز می کند و یا حتی برای انجام دخول، تلاش می کند، رخ دهد. واژینيسموس، در شدیدترین حالت می تواند نزدیکی و دخول را غير ممکن سازد و منجر به درد شدید شود.

در برخی موارد این انقباض به حدی شدید است که باعث بسته شدن خودبخود پاها و انقباض شدید تمام بدن، افزایش ضربان قلب ، تنفس و افت فشار خون می شود در حال حاضر، منابع علمی ،دلایل مشخصی را برای واژینيسموس، ذکر نکرده اند. اما عمده ترین علت این اختلال، علل روانی است.

به نظر می رسد، تجربه دردناک و انتظارات منفی در مورد دخول واژینال مثلا ترس از پارگی و خونریزی شدید،موجب بروز افکار ترسناکی،در ذهن فرد می شود که به دنبال آن، ترس از دخول و درد همراه با مقاربت ایجاد می گردد و زن برای مقابله با این ترس، از همه فعاليتهایی که مربوط به دخول واژینال است ، پرهيز می کند .

تلاشهای گهگاه زن و همسرش برای دخول واژینال، با انقباضات واکنشی عضلات لگن روبرو میشودکه مانع دخول می شود وعدم توانایی دخول، به نوبه خود، باعث تشدید افکار و انتظارات منفی می گردد. معمولا هرچه تلاش برای ادامه فعاليت جنسی بيشتر باشد، پاسخ واکنشی ، شدت بيشتری یافته و درد و سفتی تشدید می شود

علت واژينيسموس:

تروما در سکس

اختلالات فیزیولوژیکی

علائم واژينيسموس:

درد واژینال در سکس

روش تشخيص واژينيسموس:

آزمایش فیزیکی

سابقه تاریخی

متاسفانه در کشور ما در بسياری از موارد،درمانهای اصولی برای این اختلال ارائه نمی شود. این امر بيشتر ناشی از ناآگاهی مردم از علت و روش درمان این اختلال است. برخی از مردم براساس عقاید عاميانه، عدم توانایی دخول و نزدیکی را به طلسم شدن و “بستن زوج “نسبت می دهند و برای درمان آن متوسل به روشهای خرافی عجيب و غریبی مانند دعا نویسی، باز کردن قفل توسط دعا نویس و … می شوند. برخی دیگر عللی مانند وجود هفت پرده، و باز کردن پرده بکارت یا هایمنکتومی را به عنوان درمان این اختلال می شناسند. درحالی که این مشکل هيچ ارتباطی به ضخامت پرده بکارت نداشته و باز کردن پرده بکارت در طی عمل، هيچ تاثيری در درمان این اختلال ندارد.استفاده از ژلها و کرمهای لغزنده کننده نيز معمولا کمکی به درمان نمی کنند، گرچه توسط بسياری از افراد توصيه می شوند

کليد اساسی در درمان ایجاد تغييرات شناختی در فرد و آمادگی برای انجام مقاربت است و خبر خوب برای مبتلایان به واژینيسموس، این است که این اختلال، درمان پذیرترین اختلال جنسی می باشد و با روشهای جدید درمانی ، بيش از ۹۹ درصد بيماران بهبود می یابند.اغلب بيماران از تغييری که درطی درمان و پس از ان در زندگيشان پدید آمده ، شگفت زده می شوند.

به منظور برخورداری از خدمات مشاوره سلامت رایگان و درمان بیماری خود در یکی از کلینیک های مجازی سیناطب فرم پر کرده و منتظر تماس مشاورین ما بمانید.

کلینیک های مجازی سیناطب

ساير مطالبي که شايد از خواندن آنها لذت ببريد!

مطالبي که در ذيل مشاهده ميکنيد نزديک ترين مطالب از لحاظ محتوايي به مقاله اي است که آنرا مطالعه کرديد...

آخرین نظرات خوانندگان این مطلب

نظرات شما برای ما ارزشمند است.پس نظرات زیبای خود را با ما در میان بگذارید...

  1. یلدا گفت:

    سلام خسته نباشید منم این بیماریو در حد خفیف دارم(واژینیسموس)خواهش میکنم راهنمایی کنین امکان مشاوره حضوری اینا وجودنداره فعلا

    شما هم نظر بدهید...

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

لطفا با شماره 02333433400 تماس بگیرید تا راهنمایی انجام بشه...

ادمین

در خبرنامه بیتفا عضو شوید!

با عضویت در بیتفا، آخرین نوشته‌های بیتفا، پیشنهادهای ویژه و برخی مطالب آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید.

محبوب ترین مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

طراحی و کدنویسی این سایت تماما با تیم بیتفا بوده و هرگونه کپی برداری حرام بوده و مورد رضایت ما نمی باشد. جهت خرید قالب تماس بگیرید.

09370245225

b i t f a c o @ g m a i l . c o m